Nothing else is needed here, 
just let it blow a little.
Author: 
Dávid Koronczi
Collaborators* of the exhibition:
Curator: 
Erik Vilím
Guests: 
Mária Čorejová
Zoja Koronczi
Author of the accompanying text: 
Jakub Juhás
Author of press release: 
Erik Vilím
Production assistants: 
Jaroslav Baláž and Martina Szabóová
Musical performance at the opening:
Erik Pánči and Jaroslav Baláž
Graphic design:
Dávid Koronczi

Dávid Koronczi's solo exhibition at the Lučenec Synagogue is his first more comprehensive presentation of his work in a domestic environment. Koronczi's ambition is not self-presentation, on the contrary - in a sacred environment, he opens up a very personal story intertwined with the city of Lučenec to the visitors, but invites the help of his close friends and family - artists (Mária Čorejová, Zoja Koronczi), writers (Jakub Juhás), musicians (Erik Pánči and Jaroslav Baláž) and others (Jaroslav Baláž and Martina Szabóová). Their presence is no coincidence; Koronczi's artistic practice has always been based on close collaborations, and in this exhibition the artist plays more the role of project manager than the creator of the main content.
The project created for the city of Lučenec offers an old theme dressed up in contemporary artistic language. It is home, which is also referred to in the title of the exhibition "Nothing else is needed here, just let it blow a little". It is a translation of the refrain "Nem kell ide más, csak fújjon a szél" from the song Othon (home) by the Hungarian musician, composer and singer Solére, which was released on her debut full-length album IMA (2022, Mertez Art).

The theme of home is literally present in this project right in front of our eyes - Koronczi creates an ambitious architectural intervention in the central space of the Lučenec Synagogue, which is inhabited not only by his drawings, but also by the works of Maria Čorejová or his daughter. Čorejová, a painter and guest in this exhibition, shifts the consideration of home to sacred planes and creates a more tangible connection to the synagogue's original function. The architectural entrance to the space takes the same form of a house, formally referencing the artist's grandfather's cottage.
Jakub Juhás is also an important guest in Koronczi's solo presentation. As an invited writer, equally connected by personal roots to the city of Lučenec, he has prepared an accompanying text for it, which, with its vividness and literary minutiae, replaces the dull greyness of the usual curatorial texts with a literary drawing of Lučenec's realities. Here, individual history mixes with collective history, the narrative spills out in hints of magical realism and DIY ethnography.
The local Lučenec audience knows David Koronczi mainly as a graphic designer. Bratislava's visual art scene registers him as a teacher. The house and the individual adjusted drawings in it reveal through the poster form a much richer identity, shaped not only by Lučenec and its surroundings. 
Erik Vilím 
...
The exhibition is organized by the Lučenec Synagogue, LUKUS and the town of Lučenec. 
Partners are the Academy of Fine Arts in Bratislava, Brno University of Technology - Faculty of Fine Arts, Mulč. Place for culture.
The creation of the work and the exhibition was financially supported by the Academy of Fine Arts in Bratislava, Brno University of Technology - Faculty of Fine Arts. 

Photo: Marcel Mižúr and Jaroslav Baláž
...
Nič iné tu netreba, 
len nech trochu zafúka.

Autor: 
Dávid Koronczi

Spolupracovníci*čky výstavy:
kurátor:
Erik Vilím

hostky:
Mária Čorejová
Zoja Koronczi

autor sprievodného textu:
Jakub Juhás

autor tlačovej správy: 
Erik Vilím

asistent*ka produkcie:
Jaroslav Baláž a Martina Szabóová

hudobné vystúpenie na vernisáži:
Erik Pánči a Jaroslav Baláž

Grafický dizajn:
Dávid Koronczi

Sólová výstava Dávida Koroncziho v Synagóge Lučenec je jeho prvým komplexnejším predstavením autorskej tvorby v domácom prostredí. Koroncziho ambíciou nie je napriek tomu sebaprezentácia, práve naopak – v sakrálnom prostredí návštevníkom a návštevníčkam otvára veľmi osobný príbeh previazaný s mestom Lučenec, ale prizýva si na pomoc blízkych – umelkyne (Mária Čorejová, Zoja Koronczi), spisovateľa (Jakub Juhás), hudobníkov (Erik Pánči a Jaroslav Baláž) a ďalších (Jaroslav Baláž a Martina Szabóová). Ich prítomnosť nie je náhoda, Koroncziho umelecká prax bola vždy postavená na báze úzkych spoluprác a autor zastáva aj na tejto výstave viac úlohu projektového manažéra ako tvorcu hlavného obsahu.

Projekt vytvorený pre mesto Lučenec ponúka starú tému oblečenú do súčasného umeleckého jazyka. Je ňou práve domov, na ktorý odkazuje aj názov výstavy „Nič iné tu netreba, len nech trochu zafúka”. Ide o preklad refrénu „Nem kell ide más, csak fújjon a szél” zo skladby Othon (domov) maďarskej hudobníčky, skladateľky a speváčky Solére, ktorý vyšiel na jej debutovom dlhohrajúcom albume IMA (2022, Mertez Art).

Téma domova je v tomto projekte doslova prítomná priamo pred očami – Koronczi v centrálnom priestore Synagógy Lučenec vytvára ambicióznu architektonickú intervenciu, ktorú obývajú nielen jeho kresby, ale aj diela Márie Čorejovej či jeho dcéry. Čorejová, maliarka a hostka tejto výstavy, posúva uvažovanie o domove k sakrálnym rovinám a vytvára hmatateľnejšie prepojenie s pôvodnou funkciou synagógy. Architektonický vstup do priestoru má rovnako podobu domu, tvarovo odkazujúci na chatu autorovho starého otca.

Dôležitým hosťom Koroncziho sólovej prezentácie je taktiež Jakub Juhás. Ako prizvaný spisovateľ, rovnako prepojený osobnými koreňmi s mestom Lučenec, pre ňu pripravil sprievodný text, ktorý svojou živosťou a literárnou drobno[zvuko]kresbou lučeneckých reálií nahrádza nudnú šeď bežných kurátorských textov. Individuálna história sa tu premiešava s kolektívnou, rozprávanie sa rozlieva v náznakoch magického realizmu a DIY etnografie.

Lokálne publikum Lučenca pozná Dávida Koroncziho najmä ako grafického dizajnéra. Bratislavská umelecká scéna vizuálneho umenia ho eviduje ako pedagóga. Dom a jednotlivé adjustované kresby v ňom odkrývajú cez plagátovú formu oveľa bohatšiu identitu, tvarovanú nielen Lučencom a jeho okolím. 

Erik Vilím 

Dávid Koronczi (*1990) je grafický dizajnér, umelec, a pedagóg. Absolvoval bakalárske štúdium fotografie na opavskej ITF a magisterské štúdium v Ateliéri IN – Ilony Németh, na Katedre Intermédií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, kde od roku 2018 Pôsobí ako asistent Martina Piačeka v Ateliéri vvv. V roku 2022 započal doktorandské štúdiá na Fakulte výtvarných umení VUT v Brne pod vedením Kataríny Hládekovej. 


Erik Vilím (*1990) je estetik, kurátor, kritik a kultúrny robotník. V rokoch 2017 až 2019 absolvoval doktorandské štúdium na Ústave literárnej a umeleckej komunikácie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Jeho záverečná práca niesla názov Meditatívnosť výrazu vo vizuálnom umení. V roku 2024 napísal k tomuto textu kritický doslov a uzavrel tým jeho tému. Jeho snom je naďalej sa programovo venovať DIY estetike a pôsobiť v pozícii profesionalizovaného hippieka. 

@erikvilim 

Výstavu organizujú Synagóga Lučenec, LUKUS a Mesto Lučenec. 

Partnermi sú Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Vysoké učení technické v Brně – Fakulta výtvarných umění, Mulč. Miesto pre kultúru.

Vznik diela a výstavy finančne podporili Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Vysoké učení technické v Brně – Fakulta výtvarných umění.

...

Foto: Marcel Mižúr a Jaroslav Baláž



Back to Top